Децентралізація в Україні Децентралізація в Україні

Випробування об’єднанням

Опубліковано в Політика Автор  грудня 23 2016 розмір шрифту зменшити розмір шрифту збільшити розмір шрифту 1215
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Три приміські села – Валя Кузьмина, Грушівка, Волока – одні з перших в області та й в Україні, добровільно об’єднались в одну територіальну громаду. В країні таких громад уже створено 368. Життя покаже, наскільки доцільна для українців така консолідація.

В Європі вона давно успішно прижилась. Це без найменших сумнівів підтверджує голова Глибоцької селищної об’єднаної територіальної громади Георгій Ванзуряк. Минулого місяця він у складі української делегації голів об’єднаних територіальних громад (ОТГ) здійснив навчальну поїздку до Німеччини. Зокрема українці побували у Федеральній землі Вюртемберг. Це така ж гірська горбиста область, як і Буковина, також прикордонна. Вюртемберг межує з альпійськими районами Франції й Швейцарії.
Ми ще знайдемо можливість розповісти про муніципальне управління Німеччини, записавши враження досвідченого працівника місцевого самоврядування Георгія Ванзуряка. Сьогодні ж запрошуємо наших читачів у таке близьке для чернівчан село Валя Кузьмина. Колись тут, у ресторані «Зелена діброва», важко було знайти вільний столик, бо замовляли його здебільшого для весіль, ювілеїв, зустрічей випускників. Відпочивали чернівчани й на Валякузьминському озері. Тепер чомусь усе це занепало…
Звичайно, ж адміністративним центром села є сільська рада. У Валя Кузьминій вона якраз не в центрі, а фактично один з перших будинків від межі. Мешканці й далі називають цю людну споруду «сільрадою». Незважаючи на те, що вивіска тут уже зовсім інша: Валякузьминський старостат. Така нова термінологія децентралізованих населених пунктів.
Ясна річ, що з’явились і нові посади. Тепер уже не голова сільської ради, а Валякузьминський староста. Старі назви скасовані у Державного реєстратора.

Староста в мундирі
Перші вибори старости села Валя Кузьмина відбулися 5 червня нинішнього року. На цю посаду свої кандидатури виставили дві жінки, які до того керували сільською радою. Водночас деякі односельчани підтримували кандидатуру Олександра Джуряка. Він якраз скинув міліцейський мундир. Від дільничного інспектора дослужився до полковника, ветеран УМВС. «Та ніхто за «мєнта» не проголосує, – відбивався від серйозної пропозиції ще молодий офіцер, який за вислугою літ вийшов на пенсію. Однак люди довірились не досвідченим багаторічним сільрадівцям, а новій, зовсім далекій від чиновницької роботи особі. Валякузьминські мешканці знали дбайливого сім’янина, постійно бачили його в церкві як прихожанина, так і члена церковної двадцятки. І проголосували за Джуряка.
«Я мундир офіцера міліції не зганьблю, – запам’ятались його горді слова. – Мені не багатство потрібне і не медалі, цього в мене вистачає. Постараюсь село підняти. А найбільше люблю людяність і розуміння, повагу».
Несподівано отримавши підтримку від односельчан, Олександр поринув у громадські проблеми. Адже він староста всієї Валякузьминської громади. В селі 657 дворів, понад дві тисячі бабусь з дідусями, матерів і батьків з дітьми. А ще заболочені, без освітлення вулиці, замулені пожежні резервуари, невпорядкований стадіон, неогороджений цвинтар, неремонтовані дитсадок, школа, не облаштовані автобусні зупинки…
Багато чого встигли зробити. Понад 30 вантажівок щебеню розсипали сільськими вулицями, продовжують освітлювати їх, вже мають де сховатись від дощу пасажири, які чекають на зупинках автобусів. Піднято другий поверх споруди для дошкільнят. Життя в селі пожвавилось. Доводилось розмовляти з багатьма мешканцями. Дехто з них, виснажений мозольною працею, давно розчарувався у всьому, навіть розлютився. І попри все люди кажуть добре слово про свого першого старосту.
Коли я був у його кабінеті, весь час приходили відвідувачі. А ще побачив на столі старости список заяв до районного керівника поліції В.Д. Теутуляка від мешканців села Валя Кузьмина. Понад двадцять заяв принесли люди з приблизно однаковим текстом: «Я заплатив(ла) добровільний внесок в сумі 1500 грн. Колишня голова сільської ради обіцяла мені надати земельну ділянку розміром 0,1000 га, якщо буде квитанція… Прошу дати відповідь, чи це правомірно і де обіцяна земля». 208 валякузьминчан здали гроші колишній голові, а ділянку вимагають тепер у старости.
– Маю дві найважчі проблеми, – дещо розгублено зізнається вчорашній офіцер міліції. – Не знаю, де взяти землі для людей і не знаю, що робити, аби не заважала працювати моя попередниця, яка налаштовує людей проти мене. Так і лякає: «Цей мєнт посадить вас…».

Попередниця зі стажем
Розмовляючи зі старостою, з головою територіальної громади Валентином Глопіною, з юрисконсультом Волоківської ОТГ Василем Паламарюком, зрозумів, що колишня голова Валякузьминської сільської ради Н.О.Гронік ніяк не може звикнути, що вона вже не перша особа села, а звичайна мешканка. Правда, голова ОТГ Валентин Глопіна вдячний їй за сміливу ініціативність. Саме вона клопотала перед обласною радою про створення об’єднаної громади. І за це Наталі Олексіївні честь і хвала. Можливо, вона була такою далекозорою і бачила себе головою цього об’єднання громад трьох сіл – Волоки, Грушівки і Валя Кузьмина. Та, на жаль, програла вибори Валентину Глопіні, які відбулись 25 жовтня, торік. Але не опустила рук жінка з п’ятнадцятирічним стажем голововування в селі. І пішла сміливо на вибори Валякузьминського старости 5 червня 2016 року. І тут теж поразка.
Розгнівана такою недовірою людей, Н.О.Гронік не хотіла передавати справи, печатку, комп’ютери. Староста, не маючи звіту, найняв аудита, який виявив чимало недостач. Письмово і усно запрошував її з’ясувати усі неузгодженості. Вона не реагувала. Ще влітку Олександр Джуряк звернувся з письмовим клопотанням до обох керівників району. Вже зима, а з високих кабінетів Глибокої жодної реакції. Напрошується висновок, що перші особи району або покривають порушення попередниці, або остерігаються, що вона надто багато знає про них. Це одностайна думка сьогоднішніх керівників об’єднаної громади.
На жаль, йдеться не тільки про матеріальні втрати. Амбіційна попередниця, яка ще торік палко ініціювала об’єднання громад, сьогодні цілеспрямовано дезорієнтує односельчан щодо роботи ОТГ. Її син Володимир приносив заяву із підписами кількох десятків однодумців про вихід із громади. Така затята опозиційність до своїх же попередніх дій, до ініційованої урядом реформи децентралізації повинна насторожити керівників області, які відповідають за реформування життєвого устрою буковинців. Свідоме підбурювання, незрозумілий опір – це саботаж, який карається законом.
Правда, покарань ця владна жінка не боїться. «Ще не народився той, хто посадить Гронік!» – це її фраза, яку чули в селі не раз і не два. Я жахнувся, коли в журналі підрахував понад сто (!) забудовників села з Чернівців. В державних актах на землі бачив дуже багато знайомих керівних прізвищ з обласного центру, в тому числі і нардепи, і полковники, і сьогоднішні керівники. Місцеві мешканці здавали по півтори тисячі гривень, аби отримати хоча б 10 соток. А тут чужакам наліво і направо виділяли по 30-40 соток землі.
– Залишились одні горби, – бідкається староста, якого засипали заявами. –Добру землю розтринькали для чернівецьких.
Я бачив чимало документів, з яких стирчать грішні вуха Наталі Гронік. Приміром, у декларації про доходи пише, що отримала 4800 гривень за минулий рік. Насправді ж своєю рукою підписувала рішення про матеріальну допомогу собі, Наталі Гронік. Набралось понад 9000 гривень. Водночас на поховання сина Марії Нікіти рідна сільрада виділила 150 гривень. А матерям афганців і атовців – лише по 100 гривень. Це все цифри за 2015 рік.
Є люди, які стверджують, що не підписувались навпроти графи 1700 гривень матеріальної допомоги. Одна жінка сказала, що поставила свій підпис за грошову допомогу, але не брала її…
Десь безслідно зникли 120 дерев, спилених у селі. Лише пні стирчать, а про дрова чи дошки ніхто й не чув.
Таких непристойних фактів набралось чимало. Знали про них і в Глибоцькому суді, бо люди скаржились. Однак відомі мені лжесудді звільняли Гронік від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності…
Думаю, стає зрозуміло, чому люди двічі не обирали надто досвідчену багаторічну господиню села знову своїм керівником.

Не боятися змін
У Валентина Івановича Глопіни я випитував, чим ліпша об’єднана громада. Адже він був і головою села у Волоці, а тепер голова сільської об’єднаної територіальної громади.
– Рік був важкий, – каже Глопіна. – Ми багато чого не знали, не вміли. Але в підсумку успіхи помітні.
Голова ОТГ охоче про них розповідає. Найперше – про будови. Підняли два поверхи дитсадка у Валя Кузьминій, два поверхи амбулаторії у селі Грушівка. За рахунок громади у школах харчували учнів 1-4 класів, закупили їм підручники. Тепер у школах не випрошують у батьків грошей на ремонт. Все робиться за кошти громади. Відчутні грошові субвенції – понад 4 млн грн.
В об’єднаній громаді утримують 2 пожежні команди. Мало де вдалося їх зберегти. Є також три футбольні команди, які досягли чемпіонських титулів в області та районі.
Зараз на рахунку об’єднаної громади понад 2 млн грн. Ці кошти заплановані для будівництва, але підрядник – будівельна фірма «Надія» не справляється з термінами. Проте авансом гроші переказувати ризиковано. Крім того, виділено 200 000 грн на ліки для онкохворих, діабет і багато інших важких хвороб. Незабаром відкривається аптека в селі Валя Кузьмина.
Досвідчений сільський голова радить не боятися об’єднання. Адже є вагомі субвенції від держави, податок фізичних осіб залишається в селі, акцизні надходження. Мешканці менших населених пунктів переживають, що головні лаври присвоюватимуть центральні села. І знову виникнуть неперспективні села. Це основне побоювання людей, яке пригальмовує хід децентралізації. Але ж світовий досвід переконує, що саме муніципальна консолідація може подолати і безробіття, і безгрошів’я, і безнадійність.

В’ячеслав МИГАЛЮК,
заслужений журналіст України.

Прочитано 17320 разів

1215 коментарі

 • Коментувати Aurelia квітня 23 2017 Автор Aurelia

  As the admin of this website is working, no question very shortly it will be well-known, due to its feature contents.

 • Коментувати Micki квітня 23 2017 Автор Micki

  We're a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with helpful information to work
  on. You've performed an impressive process and our whole group might be thankful to you.

 • Коментувати Quincy квітня 23 2017 Автор Quincy

  You are so cool! I dⲟ not suppose I've гead thгough slmething like this before.
  So good to find sⲟmeone wіth unique thoսghts on this issue.
  Reaⅼly.. tthank уoս foг starting tɦis up.
  Ƭhіs website is somеthing that's needed on the web,
  someⲟne with ɑ ⅼittle originality!

 • Коментувати Richard квітня 23 2017 Автор Richard

  To find your bank card information at Netflix, you
  should go for the Your Account page.

 • Коментувати Shoshana квітня 23 2017 Автор Shoshana

  Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you
  share some stories/information. I know my visitors
  would appreciate your work. If you are even remotely interested,
  feel free to shoot me an email.

 • Коментувати Antonietta квітня 23 2017 Автор Antonietta

  I am truly grateful to the owner of this web page who has shared this impressive article at here.

 • Коментувати Romeo квітня 23 2017 Автор Romeo

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to ?return the favor?.I'm trying to find
  things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your
  ideas!!

 • Коментувати Maya квітня 23 2017 Автор Maya

  whoah this weblog iss excellent і reаlly lime studying үօur articles.
  Stay ᥙp the greɑt wߋrk! Yoou realize, mɑny individuals aге looҝing around for this info,
  yⲟu cߋuld һelp tҺem greаtly.

 • Коментувати Randolph квітня 23 2017 Автор Randolph

  We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme
  in our community. Your site provided us with useful info to paintings on.
  You've done a formidable job and our whole neighborhood will probably be thankful to you.

 • Коментувати indyarocks.com квітня 23 2017 Автор indyarocks.com

  Today, I ԝent to thе beeach wіtɦ my kids. Ifound a sea sell
  and gave it to my 4 уear old daughhter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." Ѕhe placed
  tthe shepl tⲟ ɦer ear ɑnd screamed. Therе was a hermit rab insxide аnd itt pinched һer ear.
  Ꮪhe never wanfs tօ go back! LoL I know this is totally offf topic
  bսt I hɑd to tell someօne!

Прокоментувати:

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

чернівцібудінвест
чернівцібудінвест

Курс валют у Чернівцях

Опитування

Чи задоволені ви роботою нашого сайту?

Так - 100%
Ні - 0%
50/50 - 0%

Всього голосів:: 1
Голосування по цьому опитуванню закінчилося в: серпня 31, 2016

Гороскопи

Ми в Вконтактах

Зв’язатися з нами

 +38 0372 553212

  bykovina@gmail.com

 58013 Україна м. Чернівці вул. Українська 22

Украина онлайн Яндекс.Метрика

> Рейтинг@Mail.ru